Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Blekinge

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Blekinge
Arrangörsorganisation: Stigmännen Karlshamns OK
Datum: lördag 5 juni 2021

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | D85 | H85 | Mkt lätt 2 km | Med-svår 3 km | Svår 3 km

D21

2 870 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Louise LundgrenOK Orion21:257:27
2Alicia LundgrenVäxjö OK21:58+0:337:39
3Vilma PerssonOK Skogsfalken27:37+6:129:37
4Matilda WatzOK Orion34:46+13:2112:06
Maria CarlssonStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad
Johanna NilssonFK Göingarnaej godkänd
Cecilia BrattOK Orionej start

H21

3 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Måns SandgrenOK Orion17:565:39
2Erik AnderssonOK Orion18:28+0:325:49
3Rasmus ElmelidOK Orion18:41+0:455:53
4Hugo LarssonKarlskrona SOK19:15+1:196:04
5Hugo UnossonKalmar OK19:21+1:256:06
6Johan WennermarkOK Tyr19:46+1:506:14
7Edvin SelinFK Göingarna21:23+3:276:44
8Henrik KroksmyrVäxjö OK22:07+4:116:58
9Pontus PeterssonOK Orion22:08+4:126:58
10Theodor WahlbomOK Orion23:08+5:127:17
11Olle KallerbäckVäxjö OK23:17+5:217:20
12Max PerssonOK Skogsfalken25:23+7:278:00
Loke HedbergLunds OKej godkänd

H20

2 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid KronmarKarlskrona SOK22:277:49
2Zacharias ÅkerlundStigmännen Karlshamns OK26:13+3:469:08

D18

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma EmilssonOK Skogsfalken18:187:19
2Anna Simonsson-SøndenåKarlskrona SOK20:14+1:568:05
3Ella SöderbergOK Skogsfalken20:22+2:048:08
4Lisa SwartzOK Orion21:46+3:288:42
5Maja BäcklundRonneby OK21:52+3:348:44
6Maja LindénVäxjö OK22:02+3:448:48
7Martina NiklassonVäxjö OK24:47+6:299:54
8Vilma EngströmOK Orion31:27+13:0912:34
9Elvira LjungbergOK Skogsfalken34:04+15:4613:37
10Julia KarlssonOK Skogsfalken35:50+17:3214:20

H18

2 750 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip HåkanssonOK Orion18:236:41
2Oskar EricssonRonneby OK18:41+0:186:47
3Melker LarssonOK Orion19:53+1:307:13
4Erik OscarssonOK Orion20:59+2:367:37
5Erik ErikssonOK Skogsfalken27:26+9:039:58
6Edvin PerssonOK Orion44:50+26:2716:18
Conny BerggrenKarlskrona SOKej godkänd

D16

2 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filippa BraunVäxjö OK19:057:38
2Lovisa KroksmyrVäxjö OK19:20+0:157:44
3Hedda Rosengren SvenssonOK Orion19:46+0:417:54
4Emma ZettervallKarlskrona SOK20:45+1:408:18
5Lova KronmarKarlskrona SOK25:00+5:5510:00
6Elin SaleskogRonneby OK25:05+6:0010:02
7Hanna BäcklundRonneby OK25:44+6:3910:17
8Siri KleinOK Vilse 8734:10+15:0513:40
Wilma KroksmyrVäxjö OKej godkänd

H16

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils SwartzOK Orion18:317:24
2Oliver HåkanssonOK Orion19:22+0:517:44
3Jakob OmelchenkoOK Orion19:40+1:097:52
4Valter RoothVäxjö OK19:45+1:147:54
5Eddie KarlssonOK Vilse 8720:16+1:458:06
6Emil AlbinssonOK Orion22:23+3:528:57
7Melker OlssonStigmännen Karlshamns OK22:57+4:269:10
8Vilmer LindströmOK Skogsfalken23:09+4:389:15
9Noah MulariOK Vilse 8728:38+10:0711:27
10Wille WernströmRonneby OK31:51+13:2012:44
Axel BrattOK Orionej start

D14

2 370 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hannah JosefssonOK Skogsfalken21:359:06
2Elin NilssonKarlskrona SOK22:02+0:279:17
3Matilda SöderbergOK Skogsfalken23:06+1:319:44
4Hilda LindénVäxjö OK26:18+4:4311:05
5Hilma PaulinOK Vilse 8730:08+8:3312:42
6Olivia SvenssonFK Åsen32:26+10:5113:41
7Kajsa JakobssonKarlskrona SOK34:06+12:3114:23
8Ellen EinarssonOK Vilse 8751:12+29:3721:36
Alva EngströmOK Oriondiskvalificerad
Åsa HåkanssonKarlskrona SOKej godkänd

H14

2 370 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alvin LundgrenVäxjö OK18:147:41
2Ville LindskogOK Älme19:20+1:068:09
3Filip MyrénOK Orion20:42+2:288:44
4Erik Petersson MarkusOK Norrvirdarna22:01+3:479:17
5Albin PerssonKarlskrona SOK23:19+5:059:50
6Wilhelm WestströmAlvesta SOK25:11+6:5710:37
7Arvid EricssonRonneby OK25:57+7:4310:56
8Elias KronmarKarlskrona SOK26:06+7:5211:00
9Viktor SundquistKarlskrona SOK29:42+11:2812:31
10Oscar Olsson PetterssonKarlskrona SOK32:21+14:0713:38
11Tage KarlssonKarlskrona SOK34:13+15:5914:26
12Alfons JohansenOK Vilse 8738:27+20:1316:13
Elias LindströmRonneby OKej start

D12

1 800 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olivia MyrénOK Orion16:519:21
2Meja HåkanssonRonneby OK20:02+3:1111:07
3Elsa EngströmOK Orion22:11+5:2012:19
4Nelly CarlssonStigmännen Karlshamns OK24:56+8:0513:51
5Ebba LarssonRonneby OK26:03+9:1214:28
6Alva LundgrenKarlskrona SOK27:12+10:2115:06
7Karin WestströmAlvesta SOK31:26+14:3517:27
8Elin Sjöberg DietschOK Pan-Kristianstad41:31+24:4023:03
Maja EdénVäxjö AISej godkänd

H12

1 800 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle SchybergOK Skogsfalken11:496:33
2Erik ZettervallKarlskrona SOK12:41+0:527:02
3Linus LindénVäxjö OK13:40+1:517:35
4Filip PaulinOK Vilse 8715:37+3:488:40
5Hugo BäcklundRonneby OK15:53+4:048:49
6Olle SaleskogRonneby OK16:21+4:329:05
7Arvid HåkanssonKarlskrona SOK21:26+9:3711:54
8Kasper SundquistKarlskrona SOK23:18+11:2912:56
9Melker SwärdhKarlskrona SOK25:46+13:5714:18
10Johan SandströmOK Älme27:30+15:4115:16
11Arvid LindahlRonneby OK37:25+25:3620:47
12Silas JanzonOK Vilse 8750:43+38:5428:10
Oskar SöderbergOK Skogsfalkenej godkänd
Emil JohanssonOK Orionej godkänd
Troj GunnarssonOK Vilse 87ej godkänd
Dominykas PrakapasOK Vilse 87ej godkänd

D10

1 450 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Astrid ByhedenKarlskrona SOK20:5214:23
2Esther AllwoodKarlskrona SOK21:11+0:1914:36
3Emilia JanzonOK Vilse 8730:50+9:5821:15
Alice CarlssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd

H10

1 450 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sixten EliassonKarlskrona SOK11:317:56
2Leo LarssonKarlskrona SOK15:43+4:1210:50
3Isak MattssonStigmännen Karlshamns OK16:03+4:3211:04
4Sam MårtenssonKarlskrona SOK16:51+5:2011:37
5Noah AugustssonKarlskrona SOK18:13+6:4212:33
6Oliver Petersson MarkusOK Norrvirdarna18:27+6:5612:43
7Carl SandströmOK Älme23:08+11:3715:57
8Emil Kärrman SjöbergStigmännen Karlshamns OK24:36+13:0516:57
9Edvin HedmanKarlskrona SOK27:26+15:5518:55
Svante EliassonKarlskrona SOKej start
Tom EliassonKarlskrona SOKej start

D35

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie SvenssonFK Åsen43:1817:19

H35

2 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle Tour SohlinOK Orion26:079:05
2John D SöderbergOK Skogsfalken28:59+2:5210:05
3Johan MårtenssonKarlskrona SOK30:26+4:1910:36

D40

2 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna SjöbergOK Pan-Kristianstad23:059:14
2Kristina HåkanssonKarlskrona SOK28:48+5:4311:31
3Jennie SaleskogRonneby OK33:20+10:1513:20
4Maria Petersson MarkusOK Norrvirdarna42:50+19:4517:08
Sara EliassonKarlskrona SOKej start
Sarah LindströmRonneby OKej start

H40

2 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per RoothVäxjö OK23:588:21
2Mattias EngströmOK Orion24:18+0:208:28
3Jonas PaulinOK Vilse 8726:13+2:159:08
4Peter SvenssonKarlskrona SOK26:15+2:179:08
5Gustav BäcklundRonneby OK26:46+2:489:19
6Björn EdénVäxjö AIS31:44+7:4611:03
7Patrik MarkusOK Norrvirdarna33:14+9:1611:34
Jens SöderströmOK Oriondiskvalificerad
Peter LundgrenKarlskrona SOKej start

D45

2 370 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny HåkanssonOK Orion19:368:16
2Anna-Karin JonssonOK Orion23:47+4:1110:02
3Linda AllwoodKarlskrona SOK24:59+5:2310:32
4Åsa WestströmAlvesta SOK27:57+8:2111:47
5Annica RosengrenOK Orion28:42+9:0612:06
6Johanna LindénVäxjö OK35:25+15:4914:56
7Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna41:56+22:2017:41
Katarina SundelinOK Orionej start

H45

2 780 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christian HåkanssonRonneby OK19:156:55
2Marcus BlomkvistKarlskrona SOK20:13+0:587:16
3Ola SöderbergOK Skogsfalken20:50+1:357:29
4Patrik GunnarssonOK Vilse 8721:34+2:197:45
5Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad22:33+3:188:06
6Ingemar EricssonRonneby OK22:41+3:268:09
7Jon LindskogOK Älme24:44+5:298:53
8Johan SwartzOK Orion25:47+6:329:16
9Martin SöderbergOK Skogsfalken26:56+7:419:41
10Tomas NilssonStigmännen Karlshamns OK28:38+9:2310:17
11Peter JohanssonVäxjö OK29:31+10:1610:37
12Daniel AxelssonMålilla OK30:35+11:2011:00
13Anders WestströmAlvesta SOK33:32+14:1712:03
14Pierre RobértStigmännen Karlshamns OK36:25+17:1013:05

D50

2 250 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara ElfvingRonneby OK20:349:08
2Ulrika HermanssonOK Orion21:38+1:049:36
3Martina KarlssonOK Vilse 8723:05+2:3110:15
4Josefine JungstrandOK Skogsfalken23:15+2:4110:20
5Malin ÅmanOK Vilse 8727:55+7:2112:24
6Marie JakobssonKarlskrona SOK29:17+8:4313:00
7Maria TuressonHärlövs IF32:22+11:4814:23

H50

2 780 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas JohannessonRonneby OK19:367:03
2Tomas VensrydEslövs FK20:42+1:067:26
3Anders HåkanssonOK Orion22:12+2:367:59
4Lars-Ola LarssonOK Orion23:22+3:468:24
5Filip SjöforsOK Älme24:11+4:358:41
6Magnus GraadRonneby OK24:41+5:058:52
7Clas NilssonKarlskrona SOK24:50+5:148:55
8John-Arne SandströmOK Älme27:07+7:319:45
9Pierre DanielssonOK Skogsfalken28:13+8:3710:08
10Håkan FranssonRonneby OK29:44+10:0810:41
11Anders SaleskogRonneby OK32:46+13:1011:47
12Anders SundelinOK Orion53:10+33:3419:07
Magnus LarssonKarlskrona SOKej godkänd

D55

2 250 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SwartzOK Orion21:459:40
2Eva PetterssonOK Orion21:56+0:119:44
3Ingela AnderssonLunds OK24:25+2:4010:51
4Gunilla GustafssonOK Orion32:40+10:5514:31
5Petra AreskougFK Åsen33:37+11:5214:56
Barbro KärvhagOK Skogsfalkenej start

H55

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven JohanssonOK Orion19:277:46
2Pontus JonssonOK Orion19:46+0:197:54
3Per-Åke NilssonHärlövs IF20:36+1:098:14
4Anders PetterssonOK Orion20:42+1:158:16
5Ulf JohanssonOK Orion21:03+1:368:25
6Pesho HedbergLunds OK22:51+3:249:08
7Anders GranqvistVärend GN OL24:24+4:579:45
8Magnus KärvhagOK Skogsfalken30:47+11:2012:18
9Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK32:02+12:3512:48
10Jörgen LarssonKarlskrona SOK47:27+28:0018:58

D60

2 250 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin TjernlundOK Vilse 8726:5611:58
2Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK28:01+1:0512:27
3Kati NémethStigmännen Karlshamns OK29:02+2:0612:54
Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OKej godkänd
Monika LarssonSkarpnäcks OLej godkänd

H60

2 370 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf JungstrandOK Skogsfalken19:438:19
2Jörgen BatzSkarpnäcks OL21:31+1:489:04
3Ove LernåOK Orion22:46+3:039:36
4Ingemar MånssonRonneby OK24:51+5:0810:29
5Clas BörjessonIK Uven25:26+5:4310:43
6Tore TjernlundOK Vilse 8727:39+7:5611:40
7Bo PeterssonLessebo OK28:52+9:0912:10

D65

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad26:1111:54
2Ingrid E StrömRonneby OK30:34+4:2313:53
3Siv LarssonEmmaboda Verda OK48:59+22:4822:15

H65

2 370 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Arne HöögOK Vilse 8721:038:52
2Jan-Ola KarlssonOK Njudung24:17+3:1410:14
3Håkan ForsmanRonneby OK24:26+3:2310:18
4Kenneth FagerKarlskrona SOK24:58+3:5510:32
5Lennart SohlinOK Orion28:32+7:2912:02
6Roger ThörnOK Vilse 8729:32+8:2912:27
7Thomas AlmqvistKarlskrona SOK29:38+8:3512:30
8Bengt StrindhagenOK Orion31:51+10:4813:26

D70

2 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel MånssonOK Vilse 8729:3513:26
2Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK31:01+1:2614:05
3Lena SöderbergOK Skogsfalken32:40+3:0514:50
4Siw BlomkvistOK Vilse 8738:11+8:3617:21
5Marie-Louise KarlssonNybro OK38:23+8:4817:26
6Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad41:43+12:0818:57
7Kristina FranssonVäxjö AIS1:06:20+36:4530:09

H70

2 250 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart AnderssonOK Orion25:2411:17
2Sven-Olof LarssonEmmaboda Verda OK30:20+4:5613:28
3Lars SvenssonOK Vilse 8731:03+5:3913:48
4Sölve AnderssonBredaryds SOK32:07+6:4314:16
5Conny BerggrenVäxjö AIS32:58+7:3414:39
6Lars-Åke SjökvistVärend GN OL41:37+16:1318:29
7LarsOwe StrömRonneby OK57:39+32:1525:37
Bengt ElmerssonOK Norrvirdarnaej godkänd

D75

1 940 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gullevi SvenssonRonneby OK26:5413:51
2Ann-Charlotte JensenHässleholms OK27:14+0:2014:02
3Berit ByströmVärend GN OL33:55+7:0117:28
4Margareta LarssonOK Njudung36:42+9:4818:55
5Brita DahlbergHässleholms OK51:44+24:5026:40

H75

2 200 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BuhréNybro OK22:2310:10
2Stefan G LarssonOK Njudung23:25+1:0210:38
3Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK26:10+3:4711:53
4Nils KarlssonVäxjö AIS27:09+4:4612:20
5Björn LinnersjöOK Orion28:39+6:1613:01
6Ingmar AnderssonOK Orion30:33+8:1013:53
7Per EngkvistRonneby OK31:57+9:3414:31
8Göran RundgrenLessebo OK36:53+14:3016:45
9Kjell MånssonRonneby OK37:27+15:0417:01
10Thorwald FranssonVäxjö AIS46:55+24:3221:19
Erling EkelöfVärend GN OLdiskvalificerad
Christer SjöforsOK Älmeej godkänd

D80

1 940 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta OlssonRonneby OK22:0911:25
2Elsa SvenssonOK Vilse 8741:02+18:5321:09

H80

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland KarlssonRonneby OK30:2413:49
2Kenneth LindborgHässleholms OK50:50+20:2623:06
Raimo SalminenOK Pan-Kristianstadej godkänd

H85

1 940 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan JanssonVäxjö OK28:3414:43
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad34:09+5:3517:36

Mycket lätt 2 km

1 450 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva SandströmOK Älme15:1410:30
2Vilhelm MattssonStigmännen Karlshamns OK15:35+0:2110:44
3Herman SchybergOK Skogsfalken16:12+0:5811:10
4Felicia MyrénOK Orion18:33+3:1912:47
5Anna JohanssonOK Skogsfalken19:52+4:3813:42
6Wilma Kärrman SjöbergStigmännen Karlshamns OK20:35+5:2114:11
6Henrik BergmanStigmännen Karlshamns OK20:35+5:2114:11
8Regina ErikssonOK Skogsfalken21:47+6:3315:01
9John-Erik BergstrandVärend GN OL21:59+6:4515:09
10Lily LarssonRonneby OK22:55+7:4115:48
11Solbritt GustafssonVärend GN OL23:04+7:5015:54
12Siv EkelöfVärend GN OL27:44+12:3019:07
13Eva BergstrandVärend GN OL27:58+12:4419:17
14Esther JohansenOK Vilse 8728:01+12:4719:19
15Maria ElmelidOK Orion34:46+19:3223:58
Christer SvenssonRonneby OKej godkänd
Julia JohanssonOK Orionej start

Medelsvår 3 km

1 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika GranqvistVärend GN OL23:5312:18
2Ebba EdénVäxjö AIS27:24+3:3114:07
3Anna-Moa LindskogOK Älme53:30+29:3727:34
4Jan DahlbergHässleholms OK54:28+30:3528:04

Svår 3 km

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven GiselssonRonneby OK28:3511:26
2Johan NiklassonVäxjö OK29:30+0:5511:48

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr